Sitemap

1894 Govaerts Pierre en Francois Marie Agnes gezin

site search by freefind advanced
 

HEERS
EN ZIJN 12 KERKDORPEN

Geschiedenis, anecdotes, verhalen en famliliefoto’s over Heers en zijn deelgemeenten

U bevindt zich hier:

Gemeenten

Informatie

Nieuws uit Heers

|   Home |   Gutschoven |   Pastoors van Gutschoven

De pastoors van Gutschoven

De kerk van Gutschoven is gewijd aan de Drie Moren.
Er waren in 1658 - 90 communiegangers en in 1862 een bevolking van 209 inwoners.

  • De oudst gekende pastoor is Hubert Phanaert, genoemd in 1554.
  • Dan worden in de registers nog Jean Guldenvoet en André Dryers genoemd.
  • Jean Winandi, kanunnik van de collegiale van Looz was reeds pastoor in 1592. Hij stierf in 1607.
  • Hij had Jean Pelsius als opvolger.
  • Het kapittel van Hoei benoemde in 1629 Jacques Le Sauveur tot pastoor.
  • In augustus 1647 werd de parochie toevertrouwd aan Gillet Bouflette, die stierf in 1656.
  • Zijn opvolger Baudouin Morlet stierf in 1652.
  • Laurent Bormans, van Hasselbrouck, stond de parochie af aan Léon Van Hulst, van Elderen, die men ook nog terugvindt als pastoor van Gutschoven in 1665.
  • Ene Laurent Bormans vindt men opnieuw vernoemd als pastoor van Gutschoven in de akten van 1667 en 1678, doch wij weten niet of het hier over dezelfde gaat. Het dorp Gutschoven werd onder de pastoraal van Laurent Bormans zwaar geteisterd door vreemde troepen.
  • Waarschijnlijk werd Laurent Bormans opgevolgd door Adam Vranken.
  • Jean de Hinnisdael, van Looz, nam de parochie over in 1693, doch niet voor lang echter, want kort daarop werd hij pastoor van Gors-op-Leeuw in 1698. en kregen wij Henri Michiels van ‘s Heerenelderen als opvolger. Onder diens mandaat lieten de parochianen de toren van de kerk herbouwen, toren, die men vandaag nog ziet.

De godvruchtige gewoonte, die in Gutschoven bestond, als er een van de parochianen zijn eerst mis opdroeg bestond erin dat al de inwoners de H. Communie uit hun handen ontvingen.

  • Dat was het geval op 2 juni 1713 voor de eerste H. Mis van Arnold-Joseph Proesmans, op 20 januari 1721 voor deze van Jean Knapen en op 31 maart 1726 voor deze van Jean Bamps.
  • Deze Jean Bamps van Gutschoven afkomstig werd pastoor op 18 oktober 1739. Het kapittel van Hoei liet de kerk herbouwen in 1741 en deze werd ingewijd in 1742. Pastoor Bamps overleed op 11 November 1778.
  • Zijn opvolger Théodore Bamps van Gutschoven stierf op 9 oktober 1795 op 68 jaar en na 42 jaar priesterschap.
  • Renier Knapen van Gutschoven, zijn opvolger. maakte de moeilijke periode van de Franse revolutie mee, doch vervulde trouw zijn plichten en werd in 1803, bij de reorganisatie van de parochie in zijn ambt behouden, doch moest na een tijd afhaken. Hij stierf in Gutschoven op 17 februari 1830. Een zekere periode tot in 1828 bleef het ambt van pastoor vacant tot in 1828. In deze periode werd de parochie bediend door de pastoors van Brouckom.
  • Sinds deze periode werd de parochie Gutschoven achtereenvolgens bediend door J.J. Knapen (1828-1834)
  • P.H. Stassens (1834-1838)
  • A.G. D’Awans van Montenaeken (1838-1862)
  • Guil. Hoebrechts van Heks (1862-1866)
  • N. Houbrechts, geboren te Heks op 9 sep 1827 en overleden 1 januari 1909 (1866- ? )
  • Theophilus Houbrechts, geboren te Heks op 25 maart 1868 en overleden te Rutten op 26 November 1946.
  • Pastoor Thonon FrancisPamphilius Claesen, geboren te Grote-Spouwen op 29 December 1886 en overleden te Genk op 10 juni 1962.
  • Albert Smeers, geboren te Borgloon op 8 April 1916, overleden te Tongeren op 13 mei 1998 en begraven te Borgloon
  • Herman Nelissen s.c.j. : congregatie v/d priesters v/h Heilig Hart, geboren te Hees 5/4/1913, priester gewijd in Leuven 9/7/1939, gewerzen leraar te Lanaken en Tervuren, aalmoezenier in het Preventorium en Kinderdorp te Rekem, pastoor te gutschoven van 1965 tot 1978, plotseling overleden te gutschoven op 1/2/1994
  • Martin Kelchtermans, geboren te Meeuwen op 23 mei 1924.
  • Francis Thonon, geboren te Diets-Heur op 18 April 1945 was de laatste parochieherder van Gutschoven en Veulen, samen, voor de oprichting van de grote parochiefederatie.
     

 

©GvSw2002-2016

Disclamer

Contact

Medewerkers-auteurs

get_adobe_reader

GvSw webdesign